Vali Şehmus Günaydın “15 Temmuz  Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yapılan “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Anıtının”  açılışına katıldı.
15 Temmuz şehitlerini rahmet ve minnetle anarak sözlerine başlayan Vali Şehmus Günaydın “Tarih boyunca bu aziz vatan uğruna bu büyük millet birçok evladını şehit vermiştir. Unutulmamalı ki bu büyük millet böyle evlatları olduğu sürece her türlü zorluğu yenecektir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından 249 kahraman şehidin isminin yazılı olduğu anıtın açılışı yapılarak dualar edildi.
Anıt açılışının ardından Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin birinci yıl dönümünde darbe girişimi gecesi şehit olanlar için oluşturulan “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri” hatıra ormanı ziyaret edildi.
Vali Günaydın hatıra ormanına yeni dikilen fidanları suladı ve edilen dualara eşlik etti.
Vali Günaydın ardından Eşi Aysel Günaydın ile birlikte 15 Temmuz hain kalkışmasında Ankara Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığına düzenlenen alçak saldırıda şehit olan Polis Memuru Akif Altay’ın ailesini ziyaret etti.
Vali Günaydın ve eşi Aysel Günaydın daha sonra I5 Temmuz Gazisi Burak Kocabaş ve ailesini ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini yineledi.