T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
WEB SİTESİ GİZLİLİK VE ÇEREZ POLİTİKASI
Web sitemizi ziyaret edenlerin kişisel verilerini 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca işlemekte ve gizliliğini korumaktayız. Bu Web Sitesi Gizlilik ve Çerez Politikası ile ziyaretçilerin kişisel verilerinin işlenmesi, çerez politikası ve internet sitesi gizlilik ilkeleri belirlenmektedir.
Çerezler (cookies), küçük bilgileri saklayan küçük metin dosyalarıdır. Çerezler, ziyaret ettiğiniz internet siteleri tarafından, tarayıcılar aracılığıyla cihazınıza veya ağ sunucusuna depolanır. İnternet sitesi tarayıcınıza yüklendiğinde, çerezler cihazınızda saklanır. Çerezler, internet sitesinin düzgün çalışmasını, daha güvenli hale getirilmesini, daha iyi kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar. Oturum ve yerel depolama alanları da çerezlerle aynı amaç için kullanılır. İnternet sitemizde çerez bulunmamakta, oturum ve yerel depolama alanları çalışmaktadır.
Web sitemizin ziyaretçiler tarafından en verimli şekilde faydalanılması için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler tercih edilmemesi halinde tarayıcı ayarlarından silinebilir ya da engellenebilir. Ancak bu web sitemizin performansını olumsuz etkileyebilir. Ziyaretçi tarayıcıdan çerez ayarlarını değiştirmediği sürece bu sitede çerez kullanımını kabul ettiği varsayılır.
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz aşağıda sıralanan amaçlarla T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun’un 5. ve 6. maddelerine uygun olarak işlenmektedir:
Web sitemizi ziyaret etmeniz dolayısıyla elde edilen kişisel verileriniz, kişisel verilerinizin işlenme amaçları doğrultusunda, iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları kapsamında aktarılabilmektedir.
Çerezler, ziyaret edilen internet siteleri tarafından tarayıcılar aracılığıyla cihaza veya ağ sunucusuna depolanan küçük metin dosyalarıdır. Web sitemiz ziyaret edildiğinde, kişisel verilerin saklanması için herhangi bir çerez kullanılmamaktadır.
Web sitemiz birinci ve üçüncü taraf çerezleri kullanır. Birinci taraf çerezleri çoğunlukla web sitesinin doğru şekilde çalışması için gereklidir, kişisel verilerinizi tutmazlar. Üçüncü taraf çerezleri, web sitemizin performansını, etkileşimini, güvenliğini, reklamları ve sonucunda daha iyi bir hizmet sunmak için kullanılır. Kullanıcı deneyimi ve web sitemizle gelecekteki etkileşimleri hızlandırmaya yardımcı olur. Bu kapsamda çerezler;
İşlevsel: Bunlar, web sitemizdeki bazı önemli olmayan işlevlere yardımcı olan çerezlerdir. Bu işlevler arasında videolar gibi içerik yerleştirme veya web sitesindeki içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşma yer alır.
Oturum Çerezleri (Session Cookies) |
Oturum çerezleri ziyaretçilerimizin web sitemizi ziyaretleri süresince kullanılan, tarayıcı kapatıldıktan sonra silinen geçici çerezlerdir. Amacı ziyaretiniz süresince İnternet Sitesinin düzgün bir biçimde çalışmasının teminini sağlamaktır. (ASP.NET_SessionId) |
Web sitemizde çerez kullanılmasının başlıca amaçları aşağıda sıralanmaktadır:
Farklı tarayıcılar web siteleri tarafından kullanılan çerezleri engellemek ve silmek için farklı yöntemler sunar. Çerezleri engellemek / silmek için tarayıcı ayarları değiştirilmelidir. Tanımlama bilgilerinin nasıl yönetileceği ve silineceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.allaboutcookies.org adresini ziyaret edilebilir. Ziyaretçi, tarayıcı ayarlarını değiştirerek çerezlere ilişkin tercihlerini kişiselleştirme imkânına sahiptir.
Kanunun “ilgili kişinin haklarını düzenleyen” 11. maddesi kapsamındaki talepleri, Politika’da düzenlendiği şekilde, ayrıntısını Başvuru Formunu’nu Bakanlığımıza ileterek yapabilir. Talebin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvuruları ücretsiz olarak sonuçlandırılır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre ücret talep edilebilir.
İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu toplantısı Vali Aydın Baruş başkanlığında Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Isparta’da turizm alanında yapılan faaliyetler ve sonuçları değerlendirilirken Gül Festivali’nin sayısal verileri paylaşıldı.
Vali Baruş, yaptığı konuşmada turizm açısından önemli olan kriterin Isparta’ya gelen misafirlerin konaklamalarını sağlamak olduğuna vurgu yaparak Isparta’ya günübirlik gelen ziyaretçilere Isparta’yı iyi tanıtmak gerektiğini söyledi.
Vali Baruş, “Önemli olan ilimize gelen misafirlerin konaklamasını sağlamak. Bir ilin turizminden bahsettiğimizde günübirlik ziyaret edilmesini kastetmiyoruz. Konaklama olmadan turizm hareketi olmaz. Bir şehrin içerisinde yaşayan insanlar kendi şehirlerinin her zaman dünyanın en güzel yeri olduğunu düşünürler. Ama önemli olan, şehrimizi başkalarının gözünde en güzeli yapmak. Yani biz Isparta’nın her şeyini çok sevebiliriz, yemeğini, doğasını ve dünyanın en güzel kenti olduğunu söyleyebiliriz ama bunu başkalarına iyi anlatmamız gerekiyor. Bunu anlatmadan buraya kimse gelmez. Çünkü dünyada belki sayamayacağımız kadar güzellik var, insanların değerlendirmelerine göre onların gözünde ilgi çekebilir bir hale getirebilmek için neler yapabiliriz? Bizim üzerimize düşen budur. Yani başka insanların gözünde daha etkileyici hale nasıl getirebiliriz? Şehrimizin imajını bunun üzerinde düşünüp ona göre stratejiler geliştirmemiz lazım. Önümüzde TGA gibi bir şans var. GoTürkiye platformunu açmış olmaları çok büyük bir şans oldu bu anlamda. Yani artık Türkiye’deki bir şehirle ilgili gezilecek görülecek yerlerle ilgili bilgi edinmek isteyen kimsenin mutlaka uğradığı platform burası. O anlamda tanıtım açısından da çok önemli rolü oldu”
Ardından İl Kültür ver Turizm Müdürlüğü tarafından turizm alanında yapılan çalışmalar ve turizm istatistikleri katılımcılara aktarıldı.
Sonrasında ise Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Büyükçulcu geçtiğimiz ay yapılan Uluslararası Gül Festivali’nin ziyaretçi verilerini gösteren bir sunum gerçekleştirdi.
Sunumların ardından faaliyetlerin daha etkin yürütülmesi ve yeni fikirler edinebilmek adına katılımcılar görüş alışverişinde bulundu.
Toplantıya Vali Aydın Baruş, TGA Destinasyon ve Tema Müdürü Mehmet Aydın Demir, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Osman Çot, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Av. Abdullah Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Büyükçulcu, ilgili kamu kurumu müdürleri, sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.